Boğaz Ağrıları İçin Basit Çözümler

Havalar değişmeye başladı,hastalıklar kapıda,bu gün size boğaz ağrıları için basit tarifler önereceğim.Genelde hepsi evlerimizde olan bitkilerden ve yapımı kolay.Boğaz ağrıları ve farenjitte benim en favori ev ilacım papatya çayıdır.Boğazı yatıştırır,iltihabı iyileştirir ve rahatlatır.Genelde günde 3 fincan kadar içerim.Bir diğer tarif ise acı biber ile yapılıyor yarım su bardağı sıcak suya çay kaşığının ucu ile acı biber atıyoruz ve karıştırıyoruz sonra bu su ile sık sık gargara yapıyoruz.acıya dayanamayanlar bu tarifi denemesinler çünki ciddi şekilde boğazı yakıyor(ama iyi de geliyor ).Ayrıca gün içinde bir kaç karanfil çiğnemekte boğaz ağrısına son derece iyi geliyor.Bal ve limon:sıcak suya 2 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı limon suyu koyup karıştırıyoruz,ve boğazımız süratle rahatlıyor.Bir diğeri,1 bardak sıcak suya,2 çay kaşığı elma sirkesi koyuyoruz ve saat başı gargara yapıyoruz.Kekik çayı da bu konuda oldukça iyidir,1 bardak sıcak suya 1 çorba kaşığı kadar atıp biraz demliyoruz daha sonra gargara olarak kullanıyoruz.Ayrıca günde 2,3 fincan yeşil çay içmekte boğaz ağrısına çok iyi geliyor.Yeşil çay ayrıca C vitamini içerdiğinden enfeksiyonlarla savaşmamıza yardım ediyor,ümmin sistemi güçlendiriyor.Bu arada bunlar sadece hafif rahatsızlıklarda evde uygulanacak basit tariflerdir ve ilaç değildir rahatsızlığınız 2,3 gün sürerse ve belirtiler artarsa lütfen doktorunuza görünün.Hepinize sağlıklı günler dilerim....

5 yorum:

embir dedi ki...

güzel ve faydalı bilgiler için teşekkürler arkadaşım. Öptüm

e. t. dedi ki...

hepsi kolaylıkla yapılabilir gibi.
Ben faranjit konusunda fayda göreceğimi umuyorum. Allah muhtaç etmesin.bu günlerde öğrandiğimiz iyi oldu.

egeli dedi ki...

BLOGUNA BAYILDIM ARKADAŞIM,MUHTEŞEM...YÜREĞİNE SAĞLIK.

ironik dedi ki...

selamlar,
yazıdaki bilgilerin hepsine katılıyorum yeşil çay hariç. çünkü yeşil çayın tüm yarar ve zararları tam olarak bilinmiyor bu yüzden de günde 1 bardaktan fazla içilmesi tavsiye edilmiyor. ben de çok seviyorum yeşil çayı ama 1 bardak içiyorum günde :) bir de bitki çaylarında demleme işleminin 2-3 dkdan fazla yapılmaması lazım yoksa bitkiler zehirli madde salmaya başlıyor.

berkbuket dedi ki...

güzel tarifler ve bilgiler için teşekkürler. gri saçlar için verdiğiniz tariflerden birkaç parça amla yı akşamdan ıslatıp ertesi gün saça sürme tarifini kolayca yaparım gibi geldi. bir iki sorum olacak. kaç parça amlayı ne kadar suya koyucaz ve bu karışımıda haftada birmi kullanıcaz. teşekkürler.