DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE TEDAVİSİ İÇİN BİTKİSEL ÖNERİLER

Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu,bireyin yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmayan aşırı hareketlilik,istekleri erteleyememe ve dikkat sorunları ile kendini gösteren psikiyatrik bir bozukluktur.Bir kişide bu durumdan söz edebilmek için hastalık belirtilerinin 7 yaşından önce başlaması,birden fazla ortamda görülmesi,sürekli olmasıve kişinin günlük yaşamını etkileyecek boyutlarda olması gerekmektedir.Tedavide kullanılan ilaçların bir çok yan etkileri göz önune alınırsa doktora danışarak burada yazacağım bitkileride tedavide kullanmayı deneyebilisiniz.Eschscholtzia californica (Acem Lalesi):Çocuklar da psikolojik ve duygusal rahatsızlıkları giderir,yatıştırır.Aşırı aktif sinir sistemini dengeler.Dikkat eksikliği bozukluğunda etkilidir diğer yararlarının yanında uyku sorunlarında da etkilidir.

Nepeta cataria (Kedinanesi): dikkat eksikliği,huzursuzluk.gerginlik,stres ve hiperaktivite belirtilerini hafifletir.Dinlendirici bir uykuyu teşvik eder.

Melissa officinalis (oğulotu):Çocuklar için güvenlidir,dikkat eksikliği,depresyon vb durumlarda güvenle kullanılabilir.
Valeriana officinalis (kediotu):Rahatlatıcı ve sakinleştiricidir,ruh hali ve uykuyu geliştirmek için 2,4 hafta kullanılabilir.Kullanım sonucu, kullanıcılardadaha az agresif davranış ve öğrenme becerilerinde artış görülmüştür.

Hypericum perferatum(sarı kantoron):Dikkat eksikliği ve hiperaktivitede çocuklar için tercih edilen bir bitkidir.Ruh halini ve dikkati düzenler rahatlatır.Apati
düşük benlik saygısı,tecrit,öfke,suçluluk,utanç gibi durumlarda ve sinirselyorgunluklar için iyidir.

Avena sativa (yulaf):sinir sistemini besler tonik etkisi vardır.Zihinsel stres,sinirlilik,aşırı iş yükü,yorgunluk gibi durumlarda kullanılır.Zihinsel konsantrasyonu arttırır.
Bu bitkilerden başka,ginko biloba,Kava kava,vitis vinifera(üzüm çekirdeği) gibi bitkilerde kullanılabilir.Lütfen bu bitkileri dozunda kullanalım ve ilaç tedavisi görenler doktorlarına danışmadan kullanmasınlar.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

2 yorum:

Oglak Kizlari dedi ki...

Hayatım bugünkü yazımda sana link verdim haberin olsun ve bu vesile ile tekrar teşekkür ederim.

Hayırlı anne Çiğdem

Adsız dedi ki...

Apple Servisleri olarak paylaştığınız bağlantılardan dolayı teşekkürlerimizi sunarız.Güzel paylaşımlarınıza devam etmeniz dileğiyle.